Jak wybrać najlepszą pieczątkę dla swojej...
W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć wiele różnych typów pieczątek. Niestety może rozkojarzyć to kogoś, kto zamierza wyposażyć się w pieczątkę do swojego przedsiębiorstwa a dodatkowo poprawić marketing i zwiększyć zasięgi firmy. Tego rodzaju stemple wykorzystywane są w różnego rodzaju firmach, a także poprzez osoby fizyczne. Niemniej stworzenie swojej pieczątki firmowej czasem może być trudne. Jak więc stworzyć idealną pieczątkę? O czym należy pamiętać przy jej projektowaniu?
Na początku dobrze jest poznać uniwersalną zawartość pieczątki. Wewnątrz pieczątki umieszcza się zazwyczaj kilka podstawowych informacji, przy czym nie należy zapominać, że to jedynie najważniejsze dane powinny znaleźć się na wizytówce. Na pieczątce należy umieścić pełną nazwę firmy oraz imię i nazwisko osoby jej przewodniczącej, dla której ma być pieczątka. Konieczne jest również podanie siedziby firmy i dokładnego adresu. Zaleca się uzupełnić dane o Numer Identyfikacji Podatkowej.
Jakie informacje warto umieścić na pieczątkach?
Poza podstawowych danych na pieczątce mogą choć nie muszą znaleźć się dodatkowe treści. Wielu przedsiębiorców na firmowej pieczątce umieszcza się elementy graficzne. Mają one za zadanie poprawić odbiór wizualny pieczątki oraz przykuć uwagę odbiorcy. Na projekcie może więc dla przykładu być umieszczony znak graficzny firmy. Dodatkowo często zamieszcza się adres e-mail i telefon. Bardzo przydatny jest również adres strony internetowej, aby umożliwić jej znalezienie w Internecie.
Dlaczego warto mieć własną pieczątkę?
Jakie są jednak zalety stworzenia własnej pieczątki? Głównie jest to ogromna oszczędność czasu. Posiadanie pieczątki pozwoli ograniczenie czasu na słowne lub odręczne przekazanie danych. Unikniemy również konieczności odręcznego podpisywania wszystkich dokumentów - zastąpi to podbicie. Dodatkowo własna pieczątka podnosi wiarygodność firmy, czy przedsiębiorstwa. Firma będzie lepiej postrzegana - jako rzetelna i godna zaufania, z wypracowaną marką. Pieczątka może być również rodzajem reklamy - "wizytówki" zostawiane są na różnych dokumentach i mogą zostać zapamiętane klienta, który skorzysta z adresu wyszukując później naszą stronę Internetową. Przybijanie pieczątki z pewnością umożliwi więc szybszy i łatwiejszy kontakt z jej właścicielem.
Wybierając pieczątkę nie sposób nie natknąć się na kilka podstawowych typów pieczątek. Wyodrębnia się pięć klasycznych rodzajów pieczątek. Pierwszym z nich jest pieczątka firmowa. Posiada ona podstawowe dane firmy. Ten typ nie jest wyodrębniony w prawie, dlatego też nie jest narzucone odgórnie co dokładnie, należy na niej zawrzeć. Kolejnym rodzajem pieczątek są pieczątki imienne - dotyczą one osób fizycznych.
Zdecydowanie bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o tworzenie, są pieczątki księgowe. Ten typ często uzupełniony jest w datownik i dowolną formułkę - wybrać można gotowy wzór lub stworzyć własny taki, który ułatwi pracę. Oprócz pieczątek z podstawowymi informacjami na wizytówce można wybrać mniej powszechne typy projektów. Jednym z wielu jest pieczątka z logo - w tego typu projektach zwraca się uwagę na stronę wizualną, ze względu na to często wykorzystuje się technikę grawerowania laserowego i kolorowe barwniki. Jeszcze inną niecodziennością są tak zwane faksymile. Są to pieczątki zawierające spersonalizowany odręczny podpis właściciela - stworzony tak, aby wyglądał jak ręcznie zapisany. Często tego rodzaju pieczątki uzupełnione są dodatkowe treści, jak imię i nazwisko, a nawet wiadomość o czynności potwierdzanej podpisem.
wybranych sklepach można kupić pieczątki nietypowe, mogą one posiadać nieszablonową treść - przykładowo kod QR; być zrobione z wybranego materiału, mieć większy niż standardowy rozmiar, czy pozwalać na pracę z wybranymi podłożami - drewnem, tkaniną, czy metalu. Coraz więcej firm wprowadza również stemple do toreb, które pozwalają zadrukowanie toreb przy pomocy samodzielnie wybranego wzoru graficznego. Jak widać pieczątki są bardzo przydatnym narzędziem by zwiększyć odbiór naszej firmy, zyskać więcej klientów, ulepszyć przychody firmy i skrócić czas na odręczne wypełnianie dokumentów, czy składanie podpisu.
Stemple pozwalają na szybszy kontakt. Klient na wizytówce bez większych trudności odczyta najważniejsze dane o firmie – zwiększy to szansę na późniejszy kontakt - pieczątka będzie rodzajem zaproszenia do skontaktowania się. Poza tym zaoszczędzimy czas niezbędny na zapisanie danych kontaktowych – przez biuro przechodzi mnóstwo dokumentów i brak obowiązku podpisania każdego z nich to niewątpliwa oszczędność czasu. Oprócz tego taka forma podpisu to poprawę postrzegania firmy. Dzięki nim tworzymy niepowtarzalną wiarygodność firmy – konsumenci chętniej rozważą kontakt z marką, która posiada wypracowany rzetelny wizerunek i rzetelna.